Ako zistím, aké množstvo farby potrebujem?

Vypočítajte obsah natieranej plochy (= dĺžka x šírka). Výdatnosť farby je uvedená na štítku plechovky. Alebo môžte použiť na výpočet farby našu webovú stránku. Majte na mysli aj počet farebných vrstiev.

 

Ako čistiť štetce a valčeky?

Štetce a valčeky, použité na vodouriediteľné farby, umyte s vodou a mydlom. Počas prestávok v práci ich môžete vložiť do igelitovej tašky, aby nestvrdli.

Všetky nástroje používané na alkydové laky, alkydové farby a ochranné prostriedky na drevo, by mali byť namočené vo vode medzi jednotlivými etapami práce. Pred začatím natierania náradie osušte. Po natieraní ich najskôr očistite lakovým benzínom a až potom mydlom a vodou.

Nevylievajte lakový benzín do kanalizačnej siete. Môžete ho použiť pre ďalšie čistenie. Zvyšky farby, ktoré ostanú na dne nádoby, v ktorej ste čistili náradie, oddeľte a nádobu dolejte novým lakovým benzínom. Usadeniny na dne nechajte zaschnuť, takto s nimi môžete nakladať ako s ostatným komunálnym odpadom.

 

Je potrebné vždy farbu riediť?

Alkydové farby a iné rozpúšťadlové produkty sa obyčajne riedia pred aplikáciou prvého náteru. Na etikete produktu nájdete informácie o tom, s čím produkt riediť a koľko - akrylátové latexové farby sa obyčajne neriedia. Avšak, ak chcete farbu pred prvou aplikáciou riediť, pridajte do nej 5% až 10% vody.

 

Ako môžem odstrániť farbu z oblečenia?

Ak farba ešte nie je úplne suchá, je možné ju odstrániť pomocou vhodného riedidla (voda, lakový benzín a pod). Akonáhle farba zaschne, je prakticky nemožné odstrániť škvrny bez poškodenia tkaniny, farbu len jemne zoškrabte.

 

Maľoval som starý stôl a teraz sú na povrchu vzduchové pľuzgieriky. Prečo?

Na alkydových farbách alebo lakoch sa tvoria pľuzgieriky z niekoľkých dôvodov:

 • Štetce neboli čisté. Nové aj staré štetce musia byť pred použitím dôkladne vyčistené a všetky voľné vlasy a nečistoty odstránené.
 • Použili ste alkydovú farbu so štetcom, ktorý bol predtým čistený s vodou a nebol úplne vysušený.
 • Keď ste aplikovali farbu, držali ste štetec nesprávne. Vyskúšajte iný sklon ťahu štetcom.
 • Farbu ste nanášali štetcom príliš rýchlo. Pľuzgiere odstránite pomalým nanášaním farby na povrch.

Po premiešaní farby, ju nechajte pred aplikáciou chvíľu postáť.

 

Ako môžem pekne odstrániť lepiacu pásku zo steny? Niekedy mi časť pásky ostane na stene, inokedy ide dolu s páskou aj farba.

Maskovacie pásky sa líšia v kvalite. Lacná páska je často vyrobená z lacnejších materiálov (papier a lepidlo) ako drahšia, takže sa oplatí vyberať kvalitu než cenu. Páska by mala byť odstránená po natieraní, ešte pred zaschnutím farby. Ak chcete docieliť čistý povrch, môžete prejsť nožom na tapety pozdĺž hranice farby a pásky, takto sa farba nebude odlupovať pri odlepovaní pásky. Prečítajte si tiež odporúčania výrobcu pások.

 

Musí byť pred natieraním kovových povrchov hrdza vždy odstránená?

Odlupujúca sa hrdza musí byť VŽDY odstránená drôtenou kefou alebo iným vhodným nástrojom. Pre skorodovaný, ale čistý kovový povrch, použite Finkolora Anticorrosion.

 

Ako môžem zistiť, aký typ farby bol použitý na drevené obklady na dome?

Jednoduchý spôsob, ako určiť typ farby, je použitie denaturovaného liehu. Handričkou namočenou v liehu očistite malú prochu. Pridajte viac etanolu a rozotrite ho na povrchu prstom. Ak farba zmäkne v dôsledku trenia a použitia etanolu, je to vodouriediteľná akrylátová farba. Ak povrch nereaguje, je to olejová farba.

Iné vlastnosti starých olejových farieb:

 • Náter je tvrdý a rozpadá pri použití tlaku.
 • Náter je kriedovitý, zanecháva stopy na prstoch pri dotyku.
 • Náter je popraskaný.
 • Náter môže byť zmäkčený lúhom, ktoré spôsobuje žltnuti.
 • Náter je horľavý a dym zapácha ako spálený olej.

Vlastnosti vodouriediteľných akrylátových farieb:

 • Náter je pružný a nepraskne pri použití tlaku.
 • Nie je kriedovitý, ani práškový.
 • Praskliny sú súbežné s letokruhmi dreva.
 • Farba nezmäkne a nestráca farbu použitím lúhu.
 • Farba zle horí a dym zapácha ako zhorený plast.

 

Aké je najvhodnejšie počasie pre maľovanie vonku?

Natieraný povrch musí byť suchý. Najlepšie počasie je teplo a zatiahnutá obloha, bez dažďa. Pri slnečnom počasí sa odporúča pracovať v tieni. Minimálna teplota bez ohľadu na druh farby je +5 ° ... +10 ° C a relatívna vlhkosť vzduchu nižšia ako 80%, počas maľovania a schnutia. Náter by mal byť suchý pred spadnutím rosy, pretože vlhkosť čerstvo natretého povrchu spôsobí zakalenie farby.

 

Prečo sa časom zmenili farby vonkajších stien na mojom dome?

Olejové farby matnejú zvetrávaním. Taktiež odtiene majú tendenciu sa meniť, hlavne tmavé.

 

Ako dlho farby uvoľňujú rôzne látky po aplikácii? Ako dlho mám čakať, aby som mohol spať v čerstvo natretej miestnosti?

Množstvo prchavých látok závisí od veľkosti miestnosti, vetrania, teploty, relatívnej vlhkosti vzduchu, hrúbky každého náteru, doby schnutia základnej vrstvy, rovnako ako aj od druhu základného materiálu a jeho schopnosti absorbovať náter.

Všeobecne sa odporúča vyhnúť čerstvo natieraným väčším miestnostiam (stropy, steny a pod.) alkydovými farbami alebo lakmi po dobu asi jedného týždňa. Menším plochám by malo 24 až 48 hodín stačiť.

Ak používate štandardné vodouriediteľné farby a laky, miestnosť by mala byť v poriadku do nasledujúceho dňa. Alergici, tehotné ženy a malé deti potrebujú viac času

 

Čo mám robiť, ak sa mi do oka dostane farba alebo ochranný prostriedok na drevo?

Pri manipulácii s rozpúšťadlovými farby, ochrannými prostriedkami na drevo, atď, je vždy potrebné nosiť okuliare. Ak sa vám dostala farba do očí, vypláchnite si ich dôkladne veľkým množstvom vody, po dobu najmenej 15 minút. Ak oko stále páli, vyhľadajte lekársku pomoc.

 

Čo mám robiť, ak niekto požije rozpúšťadlo, farbu alebo ochranný prostriedok na drevo?

Ak ste náhodou požili rozpúšťadlo, farbu alebo ochranný prostriedok na drevo, tak sa nepokúšajte vyvolať vracanie, ale okamžite vyhľadajte lekársku pomoc! Ak je to možné, ukážte obal alebo označenie produktu lekárovi alebo zdravotnému personálu.